معرفی پارچه های خنک برای فصول گرم و تابستانی

نوعی پارچه نازک با رنگهای روشن است که مناسب فصول گرم چون بهار و تابستان می‌باشند. الیاف پارچه‌های تابسـتانی به گونه‌ای است که هوا براحتی رد و بد شده همچنین بدلیل استفاده از رنگهای روشن پارچه‌های تابستانی گرما کمتر جذب شده در  نتیجه لباس خنک خواهد بود.

پارچه پنبه ای:

پارچه های پنبه‌ای یکی از  بهترین نوع برای فصول گرم بهار و تابستان می‌باشند. الیاف پارچه های  پنبه‌‌ای از گیاه به دست آمده بسیار خنک و سبک هستند. سریعا خشک می‌شوند همچنین در تمامی فصول مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل مقرون به صرفه می‌باشند. برای شستشوی پارچه های پنبه‌ای نباید از سفید کننده استفاده  کرد زیرا بافت پارچه را خراب کرده همچنین باعث پاره شدن آن می‌شود.

ویژگی پارچه پنبه ای:

 • دارای خاصیت رطوبت زدایی
 • مناسب شستشو با دمای 30 تا 40 درجه سانتی گراد
 • مقرون به صرفه
 • بسیار سبک
 • نرم و لطیف
 • ضد حساسیت

پارچه کتان:

این نوع پارچه های تابستانی از الیاف نخی طبیعی تولید می‌شود. با گردش هوا دمای بدن را متعادل نگه می‌دارد در نتیجه بدن خنک می‌شود. همه‌ی پارچه‌های تابستانی به دلیل وجود الیاف طبیعی نباید با سفید کننده شستشو شوند.

ویژگی پارچه کتان:

 • ضد حساسیت
 • بافت فشرده‌ای ندارد 
 • سبک 
 • رطوبت و گرما را در خود حبس نمی‌کنند
 • دوام بالا
 • شستشوی راحت
 • سرعت بالا در خشک شدن
 • با پاشیدن آب و صاف کردن با دست چروک آن از بین می‌رود.

پارچه ریون:

پارچه های ریون ترکیب الیاف طبیعی پنبه و سلولز هستند. مانند ابریشم یا پنبه بسیار نرم و لطیف است همچنین به بدن نمی‌چسپد. بیشتر مناسب لباسهای ورزشی است تا هنگام عرق گرمای بدن را حبس نکند همچنین هوا در آن رد و بدل شود بهمین دلیل احساس خنک بودن می‌کنید.

ویژگی پارچه ریون:

 • مقرون به صرفه
 • نازک
 • بافت سبک
 • شستشوی راحت 

پارچه جین:

ترکیب الیاف پنبه‌ای و مصنوعی پارچه های جین را بوجود می‌آورد مناسب تمامی فصول است. جهت استفاده پارچه های جین در فصل گرم می‌توان از نوع سبکتر با بافت نازک، آزادتر و غیر جذب هستند استفاده نمود تا خنک تر باشد. 

پارچه شمبری:

یکی از بهترین جایگزینها برای پارچه های جین نوع شمبری است که رنگ آن آبی شبیه جین است اما از الیاف کتان تاب دار، پنبه یا از کتان و پلی استر به وجود آمده است. مدل پارچه های شمبری بسیار سبک، خنک همچنین مناسب روزهای گرم تابستانی است.

پارچه چروک یا شیر شکری:

بافت این نوع پارچه های چروک از ترکیب پنبه و نخ می‌باشد. رنگ روشن و شادی دارند همچنین چروک و راه راه بسیار خنک نیز می‌باشند. 

پارچه هایی با الیاف ترکیبی:

ترکیب نخ، پلی استر، اسپاندکس، نایلون، کتان هم خنک هم خوش فرم می‌باشند. این نوع پارچه های تابستانی رطوبت و گرما از آن عبور می‌کند بهمین دلیل مناسب لباسهای ورزشی است تا در طول فعالیت خنک و خشک بمانید. پارچه های تابستانی با الیاف ترکیبی دارای رنگ بندیهای درخشانی می‌باشند. مناسب لباسهای مجلسی نیز هستند زیرا دیرتر چروک شده همچنین فرم بهتری روی بدن دارند.  

پارچه لینن:

یکی از بهترین انتخابها برای مانتو های تابستانی که از اوایل سال 1402 در ویترین بسیاری از فروشگاه ها می‌بینید مانتو لینن است. از پارچه لنین علاوه بر دوخت مانتو در دوخت دامن شلواری ، ست شومیز و دامن، و ... استفاده می شود. 

لنین اغلب توسط کشورهای مطرح نظیر چین، آمریکا و هند تولید میشود. دارای الیاف پنبه‌ای، ضد حساسیت می‌باشد همچنین هوا را از خود عبور می‌دهد در نتیجه حس خنک بودن را به فرد می‌دهد. پارچه لینن مرغوب پنبه یا کتان، ویسکوز و پلی استر تهیه می شود که هرچه درصد پنبه آن بیشتر و درصد پلی استر کمتری در آن به کار رفته باشد، مرغوبیت آن بالا می رود و لطیف تر است. 


پارچه کرپ حریر:

پارچه های کرپ حریر حس راحتی بالایی دارد، بسیار خنک بوده همچنین بدن نما نمی‌باشند. این نوع پارچه های تابستانی برای انواع مدل لباس و مانتو مناسب است بخصوص برای خانم های باردار که مانتو کیمینویی می‌پوشند. 

پارچه وال (خامه دوزی):

پرطرفدارترین نوع پارچه های تابستانی وال است. دارای رنگ بندی متنوع، بسیار خنک، شیک همچنین راحت می‌باشد.

پارچه نخی گل بابونه:

مدل پارچه های نخی دارای متنوع ترین طرح و رنگها با طرحهای گل گلی می‌باشد همچنین بسیار راحت است. در کشورهای اروپایی جهت دوخت پیراهنهای ساحلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خنک بودن این نوع پارچه تابستانی موجب شده طرفداران بسیاری داشته باشد.

پارچه یاخما:

پارچه‌های تابستانی یاخما دارای طرح و رنگهای متنوع با طرح های برجسته و ضخیم که بسیار خنک همچنین سبک است. این مدل تابستانی بسیار ظریف، لطیف همچنین نرم هستند. طرفداران زیادی دارد مانند علاقمندان به فشن در استایل تابستانی خود از آن استفاده می‌کنند. 

پارچه شانتون:

پرفروشترین همچنین پرطرفدارترین نوع پارچه های تابستانی که مناسب دوخت انواع لباس زنانه، مردانه و بچگانه می‌باشد. این نوع بسیار خنک، سبک با منافذ باز و بافت کنفی است. پارچه های شانتون اصلا چروک نمی‌شود همچنین آبرفت و تغییر رنگ هم ندارد. در رنگبندیهای متنوع مناسب انواع لباس مجلسی و ساده می‌باشد. 

قیمت پارچه های خنک تابستانی:

پارچه های تابستانی به دلیل الیاف طبیعی مورد استفاده در آنها طبیعتا قیمت بسیار پایینی ندارند اما در فروشگاه اینترنتی ناززین پارچه های تابستانی با کیفیت بسیار بالا با نازلترین قیمت که از الیاف طبیعی، ضد آلرژی، ضد حساسیت همچنین خنک تولید و عرضه می‌شوند.