نحوه شستشو و مراقبت از پارچه لینن 

این روزها با افزایش دمای هوا و گرما خانم ها به دنبال پارچه های نازک و سبکی هستند که زود چروک نشود و بعلاوه استحکام و دوام نیز باشد. پارچه  لینن که این روزها ترند شده اند و در ویترین اکثر فروشگاه های پوشاک دلبری می‌کنند، قادر  است خانم ها را به اکثر خواسته های ذکر شده برساند. در ادامه با ما همراه  شوید تا چند نکته ساده اما کاربردی را در جهت بالا بردن عمر پوشاک لینن تان  به شما یادآوری کنیم.

پارچه لینن از نوعی گیاه کتان تهیه می‌شود که با توجه به فیبر بالایی که دارد پس از شستشو 5 الی 7درصد آبرفت خواهد داشت. پس در زمان خرید حتما از فروشنده بپرسید که آیا پارچه لباس انتخابی شسته شده یا خیر؟
در صورتیکه پارچه شسته نشده باشد سعی کنید آبرفت آن را در نظر بگیرید. اما گاهی حتی با وجود شست شوی پارچه قبل از برش باز هم به دلیل شست شوی نامناسب لباس آب رفته و موجب نارضایتی می گردد. به همین دلیل در اکثر موارد  توصیه می شود که جهت شست وشو به خشکشویی مراجعه کنند. در غیر اینصورت جهت  شست و شو رعایت موارد ذیل به طولانی شدن عمر لباس شما کمک می کند.

لازم به توضیح است در فروشگاه ناززین تمام لباس های لینن شست و شو شده هستند.

راهنمای شست شوی

حالا که قراره لباستون رو خودتون بشورید توجه  کنید که این کار بهتره با دست انجام بشه اما اگر وقت کافی ندارید و قصد  شستن  لباس با ماشین لباسشویی را دارید در صورتیکه با شست و شو با دست انجام می شود به آرامی لباس را به اطراف  بچرخانید. از پیچاندن، پیچاندن یا مالش دادن خودداری کنید زیرا باعث کشش  پارچه می شود.؛ لذا برای شستشو و اتوکشی مانتو لینن باید کمی بیشتر توجه داشته باشید. 

 1. بهتر است برای شستشو پارچه لینن از آب با دمای پایین کمتر از 40درجه و شوینده ای که غلظت بالایی نداشته باشد استفاده نمایید پیشنهاد میکنیم آن را با آب ترکیب شوند ملایم‌تر و بهتر هستند. 
 2. برای شستشوی تمامی لایه‌های پارچه لینن بهتر است از قبل شستشو با ماشین 10 دقیقه خیس نمایید.
 3. اگر لکه و یا مشکلی جزئی دارد، قبل از شستشوی ماشینی آن را بر طرف کنید بطوریکه آن را در محلول آب شوینده خیس کنید، مقداری صابون ظرفشویی بریزید و به آرامی ماساژ و شستشو نمایید تا کثیفی از بین برود. برخی از لکه ها سخت تر و پیچیده تر هستند و ممکن است با پاشیدن جوش شیرین و چند قطره سرکه روی لکه لباس آن را شسته و سپس آب کشی از بین بروند.
 4. از سفید کننده‌ها برای پارچه لینن سفید استفاده نکنید. چرا که فیبر آن را ضعیف می‌نماید.
 5. توجه کنید که لباس ها حتما آنها را از لحاظ رنگ جداسازی کنید.
 6. از شستشوی پوشاک پارچه لینن با پارچه ها و البسه های سنگین همچون هودی، شلوار جین، حوله و روتختی و ...  خودداری نمایید. 
 7. از سیکل تند ماشین استفاده نکنید.
 8. برای خشک کردن پارچه لینن قبل از اتوکشی آن را آویزان کنید تا چروک نشود، بهتر است تا کامل خشک نشده اتو کشی داغ را انجام دهید.
 9. برای پارچه لینن طرح دار و یا گلدوزی شده بهتر است از پشت پارچه این کار را انجام دهید.

خشک کردن و اتو کشی لباس لینن

 1. جهت جلوگیری از کپک زدن لباس (همانطور که گفته شد این پارچه از گیاهی با فیبر بالا تولید شده است) حتما لباس لینن را بعد از شستشو درفضایی که گردش هوا دارد خشک نمایید.
 2. برای خشک کردن پارچه لینن قبل از اتوکشی آن را آویزان کنید تا چروک نشود، بهتر است تا کامل خشک نشده اتو کشی را انجام دهید.
 3. برای پارچه لینن طرح دار و یا گلدوزی شده بهتر است از پشت پارچه این کار را انجام دهید.

محافظت و نگهداری لباس لینن در کمد لباس

با تمام شدن فصل استفاده از لباس لینن بهتر است از کیسه‌های پارچه ای که گردش هوا در آن بخوبی صورت می‌گیرد استفاده کنید، زیرا کیسه های پلاستیکی ممکن است باعث ایجاد کپک در لباس شما شود.